Przejdź do treści

Empiria spojrzeń i głosów – interdyscyplinarne wydarzenie artystyczne

To już II edycja wydarzenia artystycznego organizowanego przez krakowsko-łódzką koterię artystyczną, pierwsza natomiast w jakim brała udział twórczość Łukasza. Wydarzenie okazało się sukcesem i wyrasta na jedno z ważniejszych przeglądów interdyscyplinarnej twórczości w Łodzi. Spotkanie malarzy, poetów, muzyków to niewątpliwie ciekawe doświadczenie. 27 maja 2023 roku w Kawiarni Obiecana, w industrialnych wnętrzach odbyła się Empiria Spojrzeń i Głosów.

Właściciel obiektów, Ludwik Greyer był pierwszym właścicielem maszyny parowej w Królestwie Polskim. Stworzył XIX wieczną innowacyjną przestrzeń przedsiębiorczą. Od tego czasu rozwijała się tam warstwa kulturalna, pierwszy łódzki chór i domy zabaw dla dzieci.

Podczas wydarzenia można było wsłuchać się w piękną muzykę, doświadczyć deklamacji poezji oraz czytania prozy na żywo. W empirii wzięło udział wielu wspaniałych artystów ze środowiska krakowskiego i łódzkiego.

Istotnym elementem empirii była obecność sztuki wizualnej. Na ekspozycji zaprezentowane zostały dzieła kilku polskich malarzy i malarek. Wśród nich znalazły się 2 obrazy Łukasza. Zostały dobrane nieprzypadkowo. Obraz pt. “1065” z 2022 roku to dzieło nagrodzone laurem TOP 10 2022 w międzynarodowym plebiscycie Bruxelles Art Vue. Nawiązuje do korzeni pochodzenia artysty i jest głęboko osadzone w historii regionu pochodzenia.

Drugie dzieło pt. “The beating heart of the mother” z 2022 roku koresponduje z czasem początku wystawy, dniem matki. Matka jest najważniejszą osobą w życiu każdego człowieka i wpływa bezpośrednio na artystę i jego postrzeganie świata.

Obrazy są dostępne dla kolekcjonerów. Ekspozycja potrwa miesiąc.

lumikaart empiria
“1065 (2022)
lumikaart
“The beating heart of the mother”

***

Łukasz Milak Kalinowski
Rozmowy o sztuce: Darkod de Cades, Mariusz Głąb, Łukasz Milak-Kalinowski. Empiria Spojrzeń i Głosów w Łodzi (fot. Magdalena Mamińska)