Z dumą informuję, że 2 moje obrazy są prezentowane na tej wspaniałej wystawie. Jest to pierwsza wystawa czwartego cyklu ekspozycji, również po raz pierwszy w Oleśnicy w Kościele Św. Jerzego. Motywem przewodnim jest liczba 4.
Od organizatora:
Liczba uważana za symbol świata ziemskiego, za liczbę człowieka powstałego z prochu ziemi; cztery epoki dziejów, cztery wiatry, cztery pory roku, cztery strony świata, cztery rzeczy ostateczne teologii dogmatycznej; czterej apostołowie ewangeliści i odpowiadające im cztery zwierzęta w Apokalipsie, czterej jej Jeźdźcy i cztery plagi, itd. Ale przede wszystkim skupimy się na nastroju i klimacie, który nakreślają cztery słowa z tytułu wystawy.
Na wystawie mam przyjemność prezentować 2 poniższe obrazy. Wystawa potrwa od 18 czerwca do 10 lipca 2022 roku.
Relacja z wernisażu
Organizatorzy wystawy: Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy oraz Tomasz Bartosik (Ciemna Strona Sztuki) przywitali gości oraz artystów. Opowiedzieli o przygotowaniach i organizacji, przybliżyli również wszystkim podglebie mentalne dotyczące tytułu ekspozycji, powody stojące za wyborem miejsca i formy prezentacji.
Na wystawie, która potrwa do 10 lipca br. prezentowanych jest wiele wspaniałych dzieł niesamowitych artystów. Nurty tematyczne oscylują wokół popularnych w Polsce: surrealizmu, abstrakcji, realizmu magicznego. Samo miejsce to niezwykłe wnętrze przepełnione klimatem średniowiecznych monastyrów, gdzie czas zatrzymał się wieki temu. Akcent w postaci „ciemnej sztuki” uwypuklił klimat i spotęgował wyjątkowy nastrój i doniosłość wydarzenia. Była to też niesamowita okazja do spotkania się i porozmawiania o malarstwie. Utwory autorstwa pięciorga poetów dopełniły całości przedsięwzięcia i wyostrzyły jego przekaz.
fot: Anna Natalia Gawrysiak, Agnieszka Kalinowska, Łukasz Milak-Kalinowski
Ciekawe informacje o mieście
Oleśnica należy do najstarszych i najbardziej interesujących miast średniej wielkości. Jej niepowtarzalny charakter określają zabytki architektury, historyczny – fascynujący – dorobek dawnych mieszkańców, śląskie dziedzictwo kulturalne, położenie i akcentowana wysokimi wieżami panorama. Najdawniejsza osada w okresie wczesnohistorycznym leżała przy znanym już w starożytności szlaku bursztynowym. Leży w odległości 30 km na północny wschód od Wrocławia przy skrzyżowaniu głównych szlaków komunikacyjnych o znaczeniu krajowym i międzynarodowym.