Przejdź do treści

Jestem Stąd – relacja z wystawy żarnowskiej

Wernisaż wystawy mojego malarstwa związanego z Żarnowem i ziemią żarnowską już za nami. Do 23 września prezentowanych będzie 5 obrazów mojego pędzla.

Podczas wydarzenia nastąpiło uroczyste odsłonięcie najnowszego obrazu, przedstawiającego monumentalną budowlę Kościoła pw. św. Mikołaja w Żarnowie. (minuta 14:00 na retransmisji)

milak-kalinowski

Prezentuję Państwu najnowszy obraz olejny, który przedstawia moją, już drugą interpretację monumentalnej świątyni, tj. Parafia św. Mikołaja w Żarnowie. Zaprezentowałem na nim wydarzenie historyczne w luźnym ujęciu artystycznym. Dlaczego luźnym w kontekście historycznym? Wprawne oko niejednego sympatyka historii Żarnowa i nie tylko zapewne dostrzeże pewien dysonans faktograficzny, z którego już na wstępie chciałbym się wytłumaczyć. Zobrazowałem tu wielki pożar, jaki miał miejsce na terenie miejscowości w roku 1893. Ucierpiało wówczas większość infrastruktury budowlanej, w tym Kościół św. Mikołaja. 10 lat później, w 1903 roku rozpoczęła się jego odbudowa i rozbudowa, przez co stał się ewenementem architektonicznym na skalę Polską, wyjątkową budowlą łączącą w sobie walory romańsko-gotycko-neogotyckie. Przez lata uzyskał on wygląd prawie taki, jaki znamy dziś. Moją uwagę od zawsze przykuwały dwa elementy architektoniczne, jakie wzbogaciły gmach po jego rozbudowie. Okrągły witraż oraz najwyższa wieża. Elementy te nie istniały jeszcze podczas pożaru, stąd pewna nieścisłość, której dopuściłem się z premedytacją. Po prostu nie wyobrażam sobie naszej świątyni bez tych części, a szczególnie witraża, który jest dla mnie wspaniały, jest spełnieniem moich marzeń estetycznych. To ogromne koło wryło się w moją psychikę i wyobraźnię przez dziesiątki lat i zbudowało w pewnym sensie część moich upodobań w dziedzinie architektury. Biorąc powyższe pod uwagę nie mogłem nie namalować tak charakterystycznego fragmentu, wizytówki budowli. Otrzymaliśmy więc scenę pełną dramaturgii, uwypukloną przez rozpadający się witraż, gdzie najwyższa wieża trwa, niczym ostatni bastion w bitwie z czerwonym kurem.

Wspólnie z dr Krzysztofem Nawrockim opowiedzieliśmy o życiu, emocjach i historii pojedynczych ludzi, których życia składały się przez wieki na wielką opowieść o tym miejscu. Wernisaż był poprzedzony odsłonięciem pomnika orła oraz z debatą historyczną na temat dziejów Żarnowa. Zostały zaprezentowane fotografie oraz relacja z poszukiwań artefaktów przez Stowarzyszenie WIZNA 1939 i ekipę „Było, nie minęło” Telewizji Polskiej.

Padło wiele ciepłych słów, wiele miłych fotografii zostało pstrykniętych. Było to dla mnie wyjątkowe przeżycie, wśród SWOICH.

Galeria zdjęć

Zdjęcia: Michał Pałubski

Katalog Wystawy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *