Przejdź do treści

Wernisaż kieleckiej wystawy Związku Polskich Artystów Plastyków

Wernisaż wystawy twórczości związanej z Kielcami i ziemią kielecką był ciekawym i niespodziewanym wydarzeniem w kalendarzu artysty. Pośród dzieł wielu malarzy i fotografów znalazł się 1 obraz Łukasza Milaka-Kalinowskiego.

milakart wernisaż
Wernisaż wystawy Zabytki Kielc i ziemi kieleckiej, grafika: ZPAP o Kielce
Wernisaż wystawy Zabytki Kielc i ziemi kieleckiej, fotografia: ZPAP o Kielce

“Pielgrzym” na wystawie pokonkursowej

Uczestnictwo w ekspozycji to kolejne wyróżnienie dla twórczości malarza. Decyzję podjęło kieleckie jury w składzie dr hab. Katarzyna Ziołowicz, prof. UJK – Dziekan Wydziału Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Marian Rumin – krytyk i historyk sztuki, wieloletni dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach, dr Karolina Sideł-Kozieł – Prezes Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Kielecki. Wyróżnienie uczestnictwa jest jeszcze bardziej wartościowe, biorąc pod uwagę dość artystycznie luźną interpretację obiektu pielgrzyma spod Świętego Krzyża.

***

Na wystawie pokonkursowej pt. “Zabytki Kielc i ziemi kieleckiej”, organizowanym przez Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg kielecki, zaprezentowanych zostało wiele wspaniałych prac. Wszystkie z nich w ścisłym lub luźnym stopniu związane były z architekturą, miejscami lub duchem ziemi kieleckiej. Wśród prezentowanych prac znalazł się obraz Łukasza Milaka-Kalinowskiego, pt. Pielgrzym.

Obraz stanowi artystyczną interpretację pewnego miejsca i historii z nim związanej. Ukazuje fragment opowieści o Emeryku – pielgrzymie:

“Znany już wtedy pielgrzym wędrował po świecie, z zamiarem eksploracji najświętszych miejsc kultu religijnego. Dotarł do wielu z nich i zobaczył niezliczone dziwy na swojej drodze. Gdy postanowił na kolanach pokonać szlak ku klasztorowi w górach świętokrzyskich, zabiły monastyczne dzwony. Targany pychą wyznał wówczas, że dzwonią na jego cześć. Ta wyniosłość doprowadziła go do zguby. W jednej chwili przeistoczył się w monolityczny kawał skały. To nie zdołało go jednak zatrzymać. Kamienny pątnik zmierzał przez wieki, zmierza nadal do klasztoru, ciągle na wschód. Wolno i niestrudzenie pielgrzymuje o jedno ziarnko piasku rocznie. Gdy dotrze do swojego celu, nastąpi koniec świata”.

“Zwykła historia zwykłego chłopca” część 4 – epizod związany z Pielgrzymem dostępny >> tu <<

milakart
ŁUKASZ MILAK-KALINOWSKI, “Pielgrzym” – oleje/akryle na desce 125x94cm (2023), fot. Natalia Brzozowicz

Wernisaż – relacja

Wystawa trwała w dniach 22.06 – 05.07.2023 roku, a jej oficjalna inauguracja odbyła się 30.06.2023 roku w Galerii Tycjan, przy ul. Sienkiewicza w Kielcach.

Więcej informacji dostępnych jest na mediach społecznościowych:


Minione wydarzenia